تبلیغات
وبـلاگ تـخـصـصـی حـسابداری و حسابرسی - كلیات حسابداری (3)
وبـلاگ تـخـصـصـی حـسابداری و حسابرسی
کفی بالله حسیبا

مرتبه
تاریخ : 8 شهریور 89

آبروبخش آب یا عباس

 ادامه گفتار چهارم:  


ج- میثاق ها یا اصول محدود کننده: 

 

میثاقها یا اصول محدود کننده اثر تعدیل کننده بر حسابداری وگزارشگری مالی دارند که شامل
۱- فزونی منافع بر مخارج   

هدف گزارشگری مالی فراهم کردن اطلاعات لازم برای تصمیم گیری است .اما مخارج تهیه این اطلاعات نباید بر منافع آن فزونی یابد. یعنی فراهم کردن اطلاعات حسابداری باید مقرون به صرفه باشد.  

 

۲- اصل اهمیت

 

در مورد مبالغ و اقلامی که بنابر وضعیت ٬محیط و عملکرد موسسه ٬ جزئی و ناچیز محسوب میشوند. میتوان از اعمال دقیق اصول حسابداری خودداری کرد.و این به معنی عدم ثبت اقلام جزئی کم اهمیت نیست . 

مثلا یک مدادتراش رومیزی که بیشتر از یکسال عمر مفید دارد را به لحاظ نظری باید موقع خرید بعنوان دارایی ثبت نمود وهرساله مبلغی را مستهللک نمود.اما به موجب اصل اهمیت میتوان موقع خرید مدادتراش ٬ کل بهای تمام شده آنرا بعنوان هزینه ثبت نمود. 

 

۳- اصل محافظه کاری

بدین معنی استکه در شرایط ابهام ٬‌اعمال قضاوت برای انجام برآورد٬بنحوی صورت گیردکه درآمدها یا دارائیها بیشتر از واقع و هزینه ها یا بدهیها کمتر از واقع ارائه نشود. 

بعبارت دیگر محافظه کاری عبارتست از کاربرد درجه ای از مراقبت که جهت انجام برآورد و در شرایط ابهام مورد نیاز است بگونه ای که درآمدها یا دارائیها بیشتر از واقع و هزینه ها یا بدهیها کنتر از واقع ارائه نشود. 

 

۴- خصوصیات صنعت  

 

خصوصیات و رویه های عملکرد در صنایع مختلف ممکن است استثناعات خاصی را درمورد به کارگیری اصول و رویه های حسابداری توجیه کند. 

مثلا شرکتهای پیمانکاری ٬ بیمه ٬ صنایع استخراجی ٬ دامپروری ٬ و کشاورزی از صنایعی هستند که دارای شرایط ویژه مربوط به خود میباشند و به منظور تهیه اطلاعات سودمند تر میتوان روشهای حسابداری خاصی برای آنها در نظر گرفت

طبقه بندی: كلیات حسابداری (3)، 
برچسب ها: كلیات، حسابداری، (3)،
ارسال توسط محمد فراهانی

VPN setup

قالب وبلاگ

دانلود رایگان