تبلیغات
وبـلاگ تـخـصـصـی حـسابداری و حسابرسی - مختصری تاریخچه حسابداری
وبـلاگ تـخـصـصـی حـسابداری و حسابرسی
کفی بالله حسیبا

مرتبه
تاریخ : 8 شهریور 89

زهره منظومه زهرا حسین      آبـــرو بخش آب یا عباس    

     **اربعینتان تسلیت **

 

نگهداری دفاتر به شکلی بسیار پیچیده از قرنها پیش در تاریخ بشرمعمول بوده است. 

 بابلیها پرداخت حقوق و دستمزد را با خط میخی بر الواح گلی نقش میکردند. 

 مصریان قدیم درآمد و هزینه موسسات دولتی و معاملات بازرگانی را بر روی کاغذ پاپیروس ثبت میکردند.    

قدیمی ترین دفتر داری دوبل یا دو طرفه مربوط به سال ۲۱۱ میلادی است که توسط بازرگانان ایتالیا تنظیم و در موزه های بزرگ دنیا موجود است.    

 اولین کتاب دفتر داری دوبل متعلق به یک راهب ایتالیایی بنام لوکا پاچیولی است.که در سال ۱۴۹۴ میلادی منتشر شده است .    

به نظر بعضی از محققان بسیاری از اصول دفترداری زمان ما عینا از رساله دفتر داری پاچیولی و با استفاده ازنسخه خطی کتاب بندتوکترولی تهیه شده است .    

با تشکیل تدریجی بازارهای سرمایه و شرکتهای سهامی نیاز به حسابداری و حسابرسی حرفه ای اجتناب ناپذیر گردید.    

قانون شرکتهای سال ۱۸۶۲ انگلستان به منظور حمایت از سرمایه گذراران در مقابل تقلیات و  

سوء  استفاده ؛ حسابرسی شرکتهای سهامی را الزامی کرد و در سال ۱۸۸۰ انجمن حسابداران خبره انگلستان و ویلز از تعدادی حسابدار ورزیده تشکیل گردید.   

در آمریکا ؛ اندیشه تدوین اصول واستانداردهای حسابداری در جهت حفظ منافع عامه به دنبال بحران بزرگ اقتصادی با تشکیل کمیسیون اوراق بهادار و بورس نضج گرفت.   

کمیته رویه های حسابداری انجمن حسابداران رسمی آمریکا نخستین نهاد در بخش خصوصی بودکه از سال ۱۹۳۹ به تهیه و انتشار بولتنهای تحقیقات حسابداری که در حکم استاندارد بود پرداخت و تا سال ۱۹۵۹ به این کار ادامه داد.   

   دیگر کشورهای صنعتی اروپا عمده از طریق وضع قوانین به سامان دادن اصول و روشهای  

حسابداری پرداختند.  

از دهه ۷۰ با اوجگیری بی سابقه تجارت و بازرگانی در سطح بین المللی گرایش به هماهنگ سازی استانداردهای حسابداری پدید آمد.   

تدوین استانداردهای بین المللی حسابداری در پایان این دهه نمونه بارزی از این گرایش است.   

و....   

پیشینه حسابداری در ایران نیز به نخستین تمدنهایی  بر میگردد که در این سرزمین شکل گرفت و مدارک حسابداری متعدد و متنوعی برای اداره امور حکومتی و اجرای فعالیتهای اقتصادی ابداع گردید.    

ممیزی املاک در تمدن ساسانی و تکامل حسابداری سیاق برای نگهداری حساب درآمد و مخارج حکومتی در دوران سلجوقیان و نگهداری حساب فعالیتهای بازرگانی به حساب سیاق نمونه های بارز و پیشرفته آن است .   

در ایران عصر حاضر اولین قانونی که حرفه حسابداری و حسابرسی را به رسمیت شناخت ؛قانون مالیات بردرآمد مصوب سال ۱۳۳۵ بود. در این قانون از حسابرسان مستقل تحت عنوان محاسب و کارشناس قسم خورده یاد شده است . 

 

در تیرماه ۱۳۴۲ نخستین جامعه حسابداران و حسابرسان ایرانی با ۳۶ نفر عضو تاسیس و این جامعه به نام انجمن قانونی محاسبین قسم خورده و کارشناسان حساب ایران به ثبت رسید.   

در تاریخ ۳۰ خرداد ۱۳۴۳ انجمن دیگری به نام انجمن حسابداران ایران با هدف توسعه حسابداری و حسابرسی تاسیس گردید. 

 در قانون مالیاتهای مستقیم مصوب ۲۸ اسفند ۱۳۴۵ مقرر گردید به منظور استفاده از نتایج    

حسابرسی ؛ از میان حسابداران متخصص در امور رسیدگی به دفاتر و حساب سود و زیان و 

  ترازنامه  برای تشخیص درآمد مشمول مالیات ؛ عده ای بعنوان حسابدار رسمی تعیین شوند.  

در سنوات بعد از انقلاب سازمان حسابرسی با تصویب قانون در سال ۱۳۶۲ تشکیل و اساسنامه قانونی مصوب شهریور ۱۳۶۶ مجلس شـــورای اســـلامی ؛ عــمـــــلا فــعــالیــت خود را از تاریخ ۱۶/۹/۱۳۶۲  با ادغام شرکت سهامی حسابرسی وزارت دارایی و موسسه حسابرسی سازمان صنایع . سازمان برنامه آغاز کرد.  

و همچنین موسسات حسابرسی بنیاد مستضعفان و بنیاد شهید در اسفندماه ۱۳۶۷منحل و با کلیه امکانات و پرسنل از اول فروردین ۱۳۶۸ به سازمان حسابرسی ملحق گردیدند.  

قانون استفاده از خدمات تخصصی حسابداران ذیصلاح به عنوان حسابدار رسمیدر بهمن ۷۲ به منظور اعمال نظارت مالی بر واحدهای تولیدی ؛بازرگانی ؛خدماتی و ...و حصول اطمینان از قابل اعتماد بودن صورتهای مالی در جهت حفظ منافع عمومی ؛صاحبان سرمایه ودیگراشخاص ذیحق تصویب گردید. 

 

 اما بعد   

 تصمیم گیری صحیح و به موقع رمز موفقیت موسسات است . این مهم دست یافتنی نیست مگر زمانی که اطلاعات صحیح و به موقع در اختیار مدیران موسسات قرار گیرد. از طرف دیگر سرمایه گذاران در صورتی که اطلاعات حسابداری درست و به موقع در اختیار داشته باشند میتوانند در بازارهای سرمایه حضوری شایسته داشته باشند. 

 حسابداری بعنوان یک سیستم اطلاعاتی نه تنها در حصول این موارد نقش اصلی و اساسی را ایفا میکند  بلکه با شفافیت بخشیدن به فضای اقتصادی و مالی هر کشور (بلکه کل جهان ) عاملی تعیین کننده در موفقیت سیاستهایی است که به منظور ایجاد عدالت اجتماعی وضع و اجرا میشوند.  

طبقه بندی:
برچسب ها: مختصری، تاریخچه، حسابداری،
ارسال توسط محمد فراهانی

VPN setup

قالب وبلاگ

دانلود رایگان