تبلیغات
وبـلاگ تـخـصـصـی حـسابداری و حسابرسی - یادداشت نویسنده/حسابداری یك فن است و سلیقه پذیر
وبـلاگ تـخـصـصـی حـسابداری و حسابرسی
کفی بالله حسیبا

آبروبخش آب یا عباس 

 

ادامه مطلب قبل یادداشت مورخ ۱۷ بهمن ۸۸ 

یادداشت نویسنده/حسابداری یك فن است و سلیقه پذیر

 

از آنجا که کتب و نشریات و منابع مختلف حسابداری جهت مطالع در دسترس میباشد بنابراین تصمیم داشتم تا مستقیما و پس از مقدمه٬مبحث مربوط به اصلاح حساب را شروع کنم . اما از آنجا که خیلی بی مقدمه میشد تصمیم گرفتم مختصری بمروراصول حسابداری پرداخته تا برای عزیزان فقط جـهـــت  یادآوری باشد.و برای حقیر نیز یادگیری. 

 

قـبـل از هرچیز لازم میدانم به ذکر نکاتی بپردازم .هرچـنـد مـمـکن اسـت  بـحـث اصلی به روز دیگری موکول گردد. 

 

اول ایـنکه:هـمـانـطـور کــه میدانید حسابداری یک فن است و مانند سایر علوم که قابل مثلا آزمایش و تجزیه برای رسیدن به مقصود باشد نیست. 

یعنی اینکه بعد از فراگیری اصول ثابت در بسیاری از موارد سلیقه ای عمل میشود.و بسیاری از ثبتها در ظاهر با هم اختلاف دارند اما در اصول یکسانند. 

مثلا فرض کنید کالایی میخرید. 

۱- انبار بدهکار 

            بانک بستانکار 

آیا این ثبت اشتباه است ؟. 

۲- حساب خرید بدهکار 

                  حساب بستانکاران بستانکار 

آیا این ثبت اشتباه است؟ 

۳- حساب انبار بدهکار 

          حساب های پرداختنی بستانکار 

آیا این ثبت اشتباه است؟   

خوب در هیچکدام از این ثبتها بدهکاری بستانکار نشده و یا بالعکس .اما اختلاف سلیقه و نحوه عمل متفاوت است .که این ناشی از نوع نگاه حسابدار بر اساس مدارکی استکه به او واگذار میشود .

اینکه اول کالا وارد شرکت شده و رسید انبار صادر شده است یا اول چک صادر شده بعد کالا خریداری گردیده٬ یا چک مدت دار پرداخت شده و یا پول نقد واینکه هنوز کالا تحویل گرفته شده است یا خیر. 

بنابراین نوع اتفاقی که برای هر رویدادی میافتد میتواند مبنای صدور سند حسابدار واقع شود. 

 

دوم اینکه : موکدا؛ عرض میکنم آنچه در کتابها و در دوران تحصیل می آموزیم بسیار مختصرتر و کلیشه ای تر از آنچیزی است که در عمل و درحین انجام کار حسابداری با آن مواجه هستیم. 

لذا بنابر تجربه شخصی فکر میکنم حسابداری یکی از دروسی است که نیاز صد در صد بطور جدی به دوره کارورزی یا کارآموزی در حین تحصیل دارد. 

 

سوم: علیرغم اینکه حسابداری درس بسیار مشکلی است و حتی در عمل نیز بسیار طاقت فرساست اما بسیار راحت و آسان است .بقول ظریفی حسابداری فعالیتی سهل ممتنع است . 

بنابراین علاوه برعلاقه٬ نیاز به پشتکار و تجربه دارد یعنی حسابدار خوب در محیط کار٬ خبره و رزیده میشود نه در پشت میز تحصیل. 

و از طرفی هر ثبت اشتباهی با یک ثبت معکوس قابل اصلاح است و جای هیچگونه کشت و کشتار و یقه گیری را باقی نمیگذارد.حتی اگر زمان زیادی از وقوع ثبت اول گذشته باشد .پس نگران نباشید. 

 

بنابراین علاوه بر منابع و مدارک فراوان این حرفه هیچ موقع کهنه نمیشود و همیشه جدیداست لذا یک حسابدار هیچگاه خود را فارغ از یادگیری نمیبیند. 

از طرفی چون یکسوی فعالیت حسابدار با قوانین کشوری مثل دارایی و بیمه و غیره سرو کار دارند و این قوانین نیز به کرات ماده و لایحه پذیرند پس ضرورت یادگیری بسیار لازم میباشد.
طبقه بندی: یادداشت نویسنده/حسابداری یك فن است و سلیقه پذیر، 
برچسب ها: حسابداری، یك، فن، است، و، سلیقه، پذیر،
ارسال توسط محمد فراهانی

VPN setup

قالب وبلاگ

دانلود رایگان